Resultater fra B-prøve

Racen har igennem årerne afholdt markprøve B. Nogle har været afholdt som enkelt dags arrangementer andre som en del af chesapeake-træffet.

Læs mere om markprøve B her.

26.08.2017 Skælskør, Sjælland

Dommere: Moira Frank (DE), Morten Egeberg (NO), Lars Mertz (DK)
Prøveledere: Tom & Susanne Andersen

Penrose Oceana & Ove Gregersen
Penrose Oceana & Ove Gregersen

I begynderklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Holckenhus' Just Spotlight Quality /Rene Eckhardt (NL)
1.pr. Aquamanda's Tin Tin /Jennifer Rexin (DE)
2.pr. Riverrun Dare To Dream /Sussi Neergaard
3.pr. Penrose Oceana /Ove Gregersen
3.pr. Cheslabben Zelda /Barbro Ternstedt (SE)

Bedste hund i begynderklassen:
Holckenhus' Just Spotlight Quality

Aquamanda's Really Blonde & Margunn Tvedten
Aquamanda's Really Blonde & Margunn Tvedten

I åben klasse blev følgende præmieret:

1.pr. Chesapeakeheart Chive / Eleonore Lange (DE)
2.pr. Chelabben Dirty, Too /Klaus Lauritsen
2.pr. Chesapeakeheart Cashew /Gerlinde Boross (AT)
3.pr. Magriss Man In The Mirror (Curly) /Ingelise Koed
3.pr. Holckenhus' Kingmaker /Bjarne Rønnow
3.pr. Cheslabben Vaquero /Emma Birkegård (SE)
3.pr. Aquamanda's Really Blonde /Margunn Tvedten (NO)

Chesareng's Isabella & Gerlinde Boross
Chesareng's Isabella & Gerlinde Boross

I vinderklassen blev følgende placeret:

1.vinder Cheslabben What You Get /Birgitte Jørgensen
2.vinder Chesareng's Isabella /Gerlinde Boross (AT)
3.vinder Cheslabben What A Blast /Staffan Birkegård (SE)

27.08.2016 Krogenberg Hegn, Nordsjælland

Præmieoverrækkelse i begynderklassen
Præmieoverrækkelse i begynderklassen

Dommer: Monica Anderson, SE
Prøveleder: Joe Christensen

I begyndeklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Cheslabben Dirty, Too /Klaus Lauritsen
1.pr. Cheslabben Cherry Blossom /Ulla-Britt Ôstman (SE)
1.pr. Chesapeakeheart Cashew /Gerlinde Boross (A)
2.pr. Frosty Hill Lilu /Gerlinde Boross (A)
3.pr. Cheslabben Dirty One /Birgitte Jørgensen
3.pr. Waterlover Humlan Hilda /Mia Bagger (SE)

Bedste hund i begynderklassen:
Cheslabben Cherry Blossom /Ulla-Britt Ôstman (SE)

Dommer i åben klasse: Isac Träffe, SE

I åben klasse blev følgende præmieret:

2.pr. Cheslabben Dirty Funny Sexy /Henrik Prebensen
2.pr. Cheslabben Vaquero /Emma Birkegård (SE)
3.pr. Adey May's Close To You /Nikolai Ahlbrecht (D)

Bedste hund i åben klasse:
Cheslabben Dirty Funny Sexy /Henrik Prebensen

Stagsfield Gamekeepers Austen, curly, markerer og viser ro på post.
Stagsfield Gamekeepers Austen, curly, markerer og viser ro på post.

Dommer i vinderklassen: Isac Träffe, SE

I vinderklassen blev følgende placeret:

1. vinder Cheslabben What You Get /Birgitte Jørgensen
2. vinder Chesareng's Isabella /Gerlinde Boross (A)

03.05.2015 Arden, Jylland

Christian L. Olsen med Cheslabben Weatherman klar til sidste del af prøven - frit søg.
Christian L. Olsen med Cheslabben Weatherman klar til sidste del af prøven - frit søg.

Dommer: Gitte Roed
Prøveleder: Anette Larsen

I begynderklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Iona /Flemming Søndergaard
1.pr. Cheslabben Zamba /Bo Zaar Christensen
1.pr. Kjelgaard's Aske /Susanne M. Kjelgaard
1.pr. Adey May's Close To You /Nikolai Ahlbrecht (Tyskland)
1.pr. Cheslabben Dirty Funny Sexy /Birgitte Jørgensen
2.pr. Speyburn /Søren Søndergaard
2.pr. Curly Cottage Loa (Curly) /Ingelise Koed
3.pr. Holckenhus' Halfcrown /Ove Poulsen
3.pr. Kjelgaard's Alba /Lars Kjelgaard
3.pr. Cheslabben Weatherman /Christian L. Olsen
3.pr. Lis-Curl George (Curly) /Jens M. Jensen

Bedste hund i begynderklassen:
Iona /Flemming Søndergaard

Steffan Zünkeler med Cheslabben USS Spitfire
Steffan Zünkeler med Cheslabben USS Spitfire

I åben klasse blev følgende præmieret:


1.pr. Cheslabben Look My Way /Bjarne Sørensen
1.pr. Cheslabben USS Spitfire /Steffen Zünkeler (Tyskland)
1.pr. Cheslabben What You Get /Birgitte Jørgensen
2.pr. Cheslabben Peake Energy /Ole Kristian Skodde (Norge)
2.pr. Chesabar Coppercast For Teamcheslab /Birgitte Jørgensen
2.pr. Cheslabben What A Blast /Staffan Birkegaard (Sverige)


Bedste hund i åben klasse:
Cheslabben Look My Way /Bjarne Sørensen

24.08.2013 Jeksen, Jylland

Holckenhus' Halfcrown
Holckenhus' Halfcrown

Dommer: Harald Lilland, N

I begynderklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Aquamanda's Really Dirty /Birgitte Jørgensen
1.pr. Chesabar Coppercast For Teamcheslab /Birgitte Jørgensen
2.pr. Kjelgaard's Aske /Susanne M. Kjelgaard
2.pr. Aquamanda's Rather Dirty /Birgitte Jørgensen
3.pr. Holckenhus' Halfcrown /Ove Poulsen
3.pr. Kjelgaard's Alba /Lars Kjelgaard

Bedste hund i begynderklassen:
Aquamanda's Really Dirty /Birgitte Jørgensen

Chesapeakeheart Bello Viso
Chesapeakeheart Bello Viso

I åben klassen blev følgende præmieret:

1.pr. Cheslabben Peake Energy /Ole Kristian Skodde
1.pr. Cheslabben Look My Way /Bjarne Sørensen
1.pr. Chesapeakeheart Bello Viso /Birgitte Jørgensen
2. pr. Blæsborg's Ches Andy /Niki Rotbøll


Bedste hund i åben klasse:
Chesapeakeheart Bello Viso /Birgitte Jørgensen


Se flere foto og læs om selve træffet under Chesapeaketræf


27.08.2011 Sorø, Sjælland

Holckenhus' Gatekeeper i udstillingsringen
Holckenhus' Gatekeeper i udstillingsringen

Dommer: Kaj Falk Andreasen

I begynderklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Holckenhus' Gatekeeper /Jens Lambrecht
3.pr. Holckenhus Go For It! /
3.pr. Cheslabben USS John Adams /
3.pr. Cheslabben USS Spitfire /

Bedste hund i begynderklassen:
Holckenhus' Gatekeeper /Jens Lambrecht

Cheslabben Ibsen vandt også Double Coats vandrefad
Cheslabben Ibsen vandt også Double Coats vandrefad

I åben klasse blev følgende præmieret:

1.pr. Cheslabben Ibsen /Emma Birkegaard
3.pr. Cheslabben Birdy Blond /
3.pr. Cheslabben Belle Of The Ball /


Bedste hund i åben klasse:
Cheslabben Ibsen /Emma Birkegaard

21.08.2010 Suserup, Sjælland

Cheslabben Marine One
Cheslabben Marine One

Dommer: Jon Andersen

I begynderklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Cheslabben Marine One /Klaus Klinggaard
2.pr. Black Grouse's Curly Minik (Curly) /
2.pr. Cheslabben Millicent /Angelika Heidsiek
2.pr. Aristocurl's Copy Cat (Curly) /Stella Saltoft
3.pr. Holckenhus' Gatekeeper /Jens Lambrecht

Penrose Cool Dawn og Double Coat's Nicholas Nickleby
Penrose Cool Dawn og Double Coat's Nicholas Nickleby

I åben klasse blev følgende præmieret:

1.pr. Chesareng's Isabelle /Gerlinde Boross (A)
1.pr. Workmate Deputy Chairman /Dorte Pedersen
1.pr. Cheslabben Ibsen /Emma Birkegaard (S)
1.pr. Cheslabben Belle of the Ball /Ingela Birkegaard (S)
1.pr. Double Coat's Nicholas Nickleby /Gerlinde Boross (A)
2.pr. Cheslabben Birdy Blond /
2.pr. Penrose Cool Dawn /Klaus Klinggaard
2.pr. Blæsborg's Ches Clive /Johnny Sørensen

Bedste hund i åben klasse:
Chesareng's Isabella /Gerlinde Boross

09.05.2009 Sorø, Sjælland

Cheslabben Furrari med pæn aflevering
Cheslabben Furrari med pæn aflevering

Dommer: Hans Jørgen Lundgaard

I begynderklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Cheslabben Furrari /Klaus Lauritsen
1.pr. Waterlover Aprilia /Charlotte Lia
1.pr. Longmeadow Wolverine Destroyer /Birgitte Jørgensen
1.pr. Bobby /G. Kolding
2.pr. Cheslabben Marine One /Klaus Klinggaard
2.pr. Cheslabben Look Out /
3.pr. Cheslabben Fancy That /Susanne M. Kjelgaard

Bedste hund i begynderklassen:
Cheslabben Furrari /Klaus Lauritsen

Workmate Deputy Chairman i fin stil
Workmate Deputy Chairman i fin stil

I åben klasse blev følgende præmieret:

1.pr. Workmate Deputy Chairman /Dorte Pedersen
2.pr. Penrose Cool Dawn /Klaus Klinggard
3.pr. Cheslabben Belle Of The Ball /
3.pr. Holckenhus' Fair And Square /
3.pr. Chesareng's Isabella /Gerlinde Boross (A)
3.pr.

Bedste hund i åben klasse:
Workmate Deputy Chairman /Dorte Pedersen,

der hermed blev ny DKCH SVCH Workmate Deputy Chairman

23.08.2008

Blæsborg's Ches Clive
Blæsborg's Ches Clive

Dommere:
Anders Mølgaard - begynder klasse
Kaj Jørgensen - åben klasse

I begynderklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Blæsborg's Ches Clive /Johnny Sørensen
1.pr. Penrose Cool Dawn /Klaus Klingaard
2.pr. Cheslabben Yokemate /
2.pr. Cheslabben Ibsen /Emma Birkegaard
2.pr. Cheslabben High Five /
2.pr. Longmeadow Wolverine Destroyer /
2.pr.
2.pr.
3.pr. Blæsborg's Ches Cougar /
3.pr. Cheslabben Belle Of The Ball /

Bedste hund i begynderklassen:
Blæsborg's Ches Clive /Johnny Sørensen

Intet foto tilgængeligt
Intet foto tilgængeligt

I åben klasse blev følgende præmieret:

1.pr. Penrose Village Gossip /Marianne Bagger (S)
2.pr. Cheslabben Flower By Kenzo /Birgitte Jørgensen
2.pr.
3.pr. Holckenhus' Fair And Square /
3.pr.

Bedste hund i begynderklassen:
Penrose Village Gossip /Marianne Bagger (S)



07.05.2006 Sindal ved Herning, Jylland

Intet foto tilgængeligt
Intet foto tilgængeligt

Dommer:
Ulla Lindner - begynder klassen
Anders Madsen - åben klasse

I begynderklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Cheslabben Bonne Femme /Birgitte Jørgensen
1.pr. Blæsborg's Ches Aggi /
1.pr. Cheslabben Zane Grey /Clas Weber Lau
1.pr. Blæsborg's Ches Amber /
2.pr. Cheslabben Yokemate /

Bedste hund i begynderklassen:
Cheslabben Zane Grey /Clas Weber Lau

Intet foto tilgængeligt
Intet foto tilgængeligt

I åben klasse blev følgende præmieret:

1.pr. Longmeadow Joins Teamcheslab /
1.pr. Niro'peake Aberlour /
2.pr. Workmate Boheme /
2.pr. Holckenhus' Devil's Womanizer /
3.pr. Blæsborg's Ches Axus /



27.08.2005 Bjerregrav Mose,

Intet foto tilgængeligt
Intet foto tilgængeligt

Dommer:
Bent Nielsen - begynder klasse
Erling Nielsen - åben klasse

I begynderklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Horse & Hound's Awesum Hero /
2.pr. Workmate Costaud /
2.pr. Double Coat's Queen L /
2.pr. Cheslabben Yokemate /
2.pr. Workmate Brunir /
3.pr. Cheslabben Xavier /
3.pr. Batzi's Mount Halifax /
3.pr. Penrose Monkey Business /

Bedste hund i begynderklassen:
Horse & Hound's Awesum Hero /

Blæsborg's Ches Andy, still going strong 2013, Jeksen.
Blæsborg's Ches Andy, still going strong 2013, Jeksen.

I åben klasse blev følgende præmieret:

1.pr. Blæsborg's Ches Andy /Niki Rotbøll
1.pr. Niro'peake Aberlour /Flemming Søndergaard
2.pr. Chain /
2.pr. Workmate Boheme /
3.pr. Holckenhus' Catwalker /
3.pr. Workmate Balzan /
3.pr. Cheslabben Undercover Agent /
3.pr. Niro'peake Alki /

Bedste hund i åben klasse:
Blæsborg's Ches Andy /Niki Rotbøll

01.05.2004 Ovtrup, Jylland

Intet foto tilgængeligt
Intet foto tilgængeligt

Dommere:
Gitte Roed - begynder klasse
Viggo Berger - åben klasse
Torben Poulsen - vinder klasse

I begynderklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Niro'peake Alton /Martin Mikkelsen
2.pr. Chessieracing's Andy /
2.pr. Holckenhus' Catwalker /
3.pr. Inchgower /

Bedste hund i begynderklassen:
Niro'peake Alton /Martin Mikkelsen

Intet foto tilgængeligt
Intet foto tilgængeligt

I åben klasse blev følgende præmieret:

1.pr. Holckenhus' Copyright /Bjarne Rønnow
1.pr. Oban /Søren K. Lager
1.pr. Jopos Honkers Chateau /Niki Rotbøll
1.pr. Cheslabben Spiloppen /Angelika Heidsiek (D)
1.pr. Berit Brown Beaver /Dieter Heidsiek (D)
2.pr. Redlion Doublecoat's Crapgame /
2.pr. Cheslabben Talisman /

Bedste hund i åben klasse:
Holckenhus' Copyright /Bjarne Rønnow


Wyndhams minnehaha på arbejde 2008
Wyndhams minnehaha på arbejde 2008

I vinder klassen blev følgende præmieret:

1.V m Cert. Wyndhams Minnehaha /Johnny Sørensen
2.V m udm. Cheslabben Shockwave /Birgitte Jørgensen


11.05.2003 Gjerrild, Jylland

Intet foto tilgængeligt
Intet foto tilgængeligt

Dommer: Kaj Jørgensen

I begynderklassen blev følgende præmieret:

1.pr. Brown Water Spiderman /A. Kaiser (A)
1.pr. Holckenhus' Copyright /Bjarne Rønnow
2.pr. Holckenhus' Catwalker /
2.pr. Penrose Air Mail /
3.pr. Beartown Handyman /
3.pr. Horse & Hound's Awesum Hero /

Bedste hund i begynderklassen:
Holckenhus' Copyright /Bjarne Rønnow


Oban i udstillingsringen
Oban i udstillingsringen

I åben klasse blev følgende præmieret:

1.pr. Cheslabben Shareware /Birgitte Jørgensen
1.pr. Horse & Hound's Buzzard /Marit van Dongen (NL)
2.pr. Oban /Søren K. Lager
3.pr. Jopos Honkers Chateau /Niki Rotbøll

Bedste hund i åben klasse:
Cheslabben Shareware /Birgitte Jørgensen